Podróże i turystyka

Warmia - spokojniejsza sąsiadka Mazur

Wielu turystów odwiedzając piękne województwo warmińsko – mazurskie, jest przekonana, że wakacje spędzają na Mazurach. Tymczasem Warmia, z nieformalną stolicą w Olsztynie stanowi odrębny region. Ta odmienność ma podłoże historyczne. W odróżnieniu od ewangelickich Mazur, dominuje na Warmii katolicyzm. Polskość Warmii pomimo zaboru była utrzymywana o wiele dłużej od sąsiadujących Mazur. Dzisiaj Warmia jest bardziej spokojnym regionem niż Mazury.

Warto więc odwiedzić przepiękne miasta i miejscowości turystyczne Warmii.

Olsztynie

Największe miasto Warmii, otoczone 16 jeziorami ze wspaniałymi plażami i infrastrukturą turystyczną zachęca do przybywania turystów łaknących wypoczynku na plaży. Dodatkowym atutem Olsztyna jest możliwość podziwiania wspaniałych zabytków z najstarszą Bazyliką św. Jakuba Apostoła z II połowy XIV wieku na czele. Nie mniejsze wrażenie sprawią zabytkowe kamienice na rynku oraz Zamek Kapituły Warmińskiej, którego budowę rozpoczęto w XIV wieku.

Lidzbark Warmińskiej

Drugie pod względem wielkości miasto Warmii, historyczna stolica Warmii. Podobnie jak w Olsztynie wypoczywać możemy na jednej z wielu plaż z najlepiej zagospodarowaną nad jeziorem Blanki. Ilość gotyckich zabytków w tym mieście jest niesamowita, począwszy od XIV wiecznego Zamku Biskupów z świetnie zachowanymi murami obronnymi i fosą aż do budowli, które możemy odwiedzić wytyczonym zamkowym szlakiem.

Dywity

Miejscowość niedaleko Olsztyna, wsławiona wybudowanym w 1914 roku, w tym miasteczku lotniskiem sterowców, użytych min. w działania wojennych I wojny światowej. Do dzisiaj można podziwiać imponujące budowle z tego okresu. Turyści skupiają się tutaj na wypoczynku nad jeziorem Dywickim.

Mniejsze miejscowości turystyczne Warmii

Pragnących wypoczynku w ciszy i spokoju na pewno zachwycą mniejsze miejscowości. Wybierając się na Warmię turyści najczęściej wybierają Braniewo, Dobre Miasto, Jeziorany lub Stare Juchy, wszędzie tam korzystając z wspaniale zachowanej przyrody i korzystając z kąpieli w krystalicznie czystych jeziorach.

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.pexels.com